Ściany zewnętrze z ceramiki Porotherm Dryfix zgodne z wymaganiami technicznymi obowiązującymi od 2021r.

Inwestycja w dom jest jedną z najważniejszych decyzji życiowych – będzie mieć realne przełożenie na jakość życia. W domu odpoczywamy i spędzamy z rodziną większość wolnego czasu. Tam też poszukujemy komfortu, będącego połączeniem bezpieczeństwa, zdrowia oraz wygody i funkcjonalności. Dlatego budując dom powinniśmy postawić na zdrowe, naturalne, wysokiej jakości materiały i sprawdzoną markę. Portfolio Wienerberger to tysiące produktów stanowiących kompletne, systemowe rozwiązania, a wśród nich ten najbardziej innowacyjny – Porotherm Dryfix.

Planowanie budowy w obliczu zmieniających się wymagań dotyczących energooszczędności

Planując inwestycję, powinniśmy myśleć o domu jako całości, bo jednym z obowiązujących od 2021 r. wymagań technicznych dla domów jednorodzinnych jest zużycie energii pierwotnej Ep przez dom jednorodzinny na poziomie nie wyższym niż 70 kWh/m2·rok. Redukcja konsumpcji a zatem i kosztów energii w domu zależy od wielu czynników, takich jak kształt i wielkość bryły, poprawne wykonawstwo, właściwe ocieplenie dachu, zastosowanie „czystych” paliw i technologii grzewczych czy rekuperacji (odzysku energii z wentylacji) a także produkcja energii przez dom, np. przez panele fotowoltaiczne. Dla korzystnego wyniku energetycznego znaczenie mają też parametry termiczne okien i rzecz jasna ścian zewnętrznych, czyli współczynnik przenikania ciepła U. Od stycznia 2021 r. współczynnik U dla ściany zewnętrznej może wynosić nie więcej niż 0,20 W/m2K.
Na ściany zewnętrzne powinniśmy więc wybierać materiały budowlane, które zapewnią parametry termoizolacyjne ścian odpowiadające wymaganiom technicznym a jednocześnie zagwarantują komfort życia w domu. Istotna jest też technologia łączenia materiałów murowych czyli rodzaj zaprawy, którą je połączymy. Generalna zasada jest taka, że im bardziej sucha ściana tym szybciej osiąga ona deklarowany parametr U i tym mniej dodatkowej energii pochłania dom na osuszenie nowobudowanych domów.

Ciepły i suchy dom z ceramiki Porotherm

Nowoczesna ceramika poryzowana łączy w sobie wszystkie powyższe zalety. Żaden inny materiał budowlany nie ma takiej historii i nie został sprawdzony przez użytkowników w każdych warunkach przez setki lat. Pomimo, że ceramika nie zmieniła znacząco swojego naturalnego składu, wciąż jest to wypalana w niemal 1000oC mieszanka naturalnych surowców, głównie gliny. Jednak dziś jest to na wskroś nowoczesny, zaawansowany technologicznie produkt, o znacząco lepszych parametrach, nawet od tego stosowanego jeszcze w latach 90. XX wieku. Pustaki ceramiczne Porotherm to suchy materiał, który dzięki wysokiej poryzacji oraz specjalnemu układowi drążeń maksymalnie wydłuża przepływ ciepła przez ściany i tym samym zatrzymuje je we wnętrzu budynku na dłużej. Natomiast nowoczesna technologia murowania na suchą cienkospoinową zaprawę Porotherm Dryfix pozwala na wyeliminowanie tzw. procesów mokrych, dzięki czemu ściany zaraz po wymurowaniu pozbawione są wilgoci. W praktyce oznacza to, że zastosowanie systemowych rozwiązań ceramicznych gwarantuje spełnienie wymagań termoizolacyjnych przy jednoczesnym zachowaniu “oddychania” ścian i stworzenie zdrowego domu bez ryzyka grzybów i pleśni, częstych przyczyn alergii mieszkańców. Surowe normy jakościowe, restrykcyjny proces produkcji a także niezależne opinie i certyfikaty, np. Państwowego Zakładu Higieny gwarantują bezpieczeństwo ceramiki Porotherm dla zdrowia i pewność dokonania doskonałego wyboru.

Ścian zewnętrznych nie musisz docieplać

Są już na rynku od wielu lat rozwiązania, które łączą w sobie obie funkcje wymagane od ściany zewnętrznej – termoizolacyjną i konstrukcyjną a ich montaż odbywa się jak w ścianie jednowarstwowej, czyli jednocześnie. To ceramiczne pustaki poryzowane Porotherm typu T, wypełnione naturalną wełną mineralną i murowane na suchą cienkowstwową zaprawę Dryfix. Wypełnienie z wełny oraz murowanie na cienkowarstwową, suchą zaprawę zapewnia świetne parametry termoizolacyjne – współczynnik przenikania ciepła U takiej ściany o gr. 42,5 cm wynosi zaledwie 0,17 W/(m2K), a przy wykończeniu tynkiem termoizolacyjnym nawet 0,16 W/(m2K). Wełna jest zamknięta w twardym ceramicznym pancerzu, a więc rozwiązanie jest trwałe i odporne, np. na uderzenia.
Ceramika sama w sobie jest najsuchszym materiałem murowym a łącząc ją na zaprawę niemal pozbawioną wody, uzyskujemy suchą ścianę tuż po wymurowaniu. Ponieważ zarówno ceramika poryzowana, jak i naturalna wełna są paroprzepuszczalne, mamy gwarancję, że nasze ściany będą wolne od wilgoci, która sprzyja namnażaniu się grzybów i pleśni a dom nie będzie zużywał dodatkowej energii na osuszanie ścian z wilgoci technologicznej, które ma miejsce w pierwszych latach po wybudowaniu.
Na rynku wciąż sporą popularnością cieszą się oczywiście technologie dwuwarstwowe, zakładające docieplenie muru o gr. 25 cm warstwą najczęściej styropianu, rzadziej wełny mineralnej. Taka konstrukcja wymaga jednak dwuetapowego wykonania – najpierw murowania warstwy konstrukcyjnej a następnie montażu warstwy dociepleniowej. Pomijając niższą trwałość elewacji i jej mniejszą odporność na uszkodzenia mechaniczne, to rozwiązanie dziś już dość czasochłonne, a w przypadku docieplenia styropianem dodatkowo nie jest paroprzepuszczalne, czyli uniemożliwia swobodną cyrkulację pary wodnej przez ścianę i jej łatwe i szybkie osuszanie.

Wszystko co warto wiedzieć o technologii Porotherm Dryfix

Technologia Dryfix zrewolucjonizowała polską branżę budowlaną ponad 10 lat temu. Coraz bardziej restrykcyjne wymagania cieplne spowodowały, że w technologii budowy dąży się do maksymalnego wyłączenia wody z procesu. Woda technologiczna w „tradycyjnej” zaprawie oraz docieplanie nieprzepuszczalnymi materiałami to większe straty energii podczas wysychania budynku, ale też ryzyko niekorzystnych zjawisk w ścianie, w tym namnażania się grzybów i pleśni. Dziś w murarstwie standardem stała się tzw. cienka spoina ograniczająca ilość mokrej zaprawy w murze. Porotherm Dryfix to najbardziej zaawansowane w tym zakresie rozwiązanie – zaprawa ma postać suchej gotowej lekkiej piany.

Szlifowane pustaki Porotherm Dryfix są produkowane są tak, aby idealnie do siebie pasowały. Szlifuje się je już na etapie produkcji, dokładność wynosi aż +/-0,3 milimetra – czyli 3 grubości ludzkiego włosa.

Zupełnie suche. Pustaki Porotherm wypalane są w temperaturze bliskiej 1000 ⁰C, co całkowicie pozbawia je wody. Dzięki temu ściany są suche, ciepłe i odporne na grzyby i pleśnie.

Bezpieczne: naturalne i zdrowe. Pustaki Porotherm produkowane są wyłącznie z naturalnych surowców – gliny, wody i trocin. W domu z ceramicznymi ścianami, wolnymi od sztucznych dodatków panuje zdrowy mikroklimat.

Bardzo ciepłe. Za świetne parametry termoizolacyjne odpowiadają uzyskane w procesie poryzacji mikropory wypełnione powietrzem – najlepszym znanym izolatorem – oraz specjalnie zaprojektowany układ drążeń wewnątrz pustaka.

 

Porotherm T najnowocześniejszy produkt w grupie Porotherm Dryfix

  • Ceramiczne pustaki o najwyższych parametrach cieplnych
  • Wypełnione wełną mineralną, łączą w jednym pustaku funkcje konstrukcyjne i termoizolacyjne.

 • Przeznaczone do budowy ścian zewnętrznych jednowarstwowych we wszystkich typach budynków energooszczędnych
 • Ocieplenie z naturalnej wełny ukryte w twardej ceramice pozwala na rezygnację mniej trwałej i nieprzepuszczalnej termoizolacji od zewnątrz i zachowanie paropszepuszczalności ściany
 • Pustak ceramiczny + naturalna wełna stanowiąca ocieplenie + sucha zaprawa Porotherm Drifix, to idealny przepis na suche i ciepłe ściany w zdrowym domu. 

   

Zaprawa Porotherm Dryfix Nowoczesna zaprawa do murowania na sucho. Lekkie puszki i poręczny „pistolet” do nakładania zaprawy to wszystko czego potrzebuje ekipa budowlana. Zaprawa dodawana jest bezpłatnie do ceramicznych pustaków Porotherm Dryfix

   

Suche pustaki + sucha zaprawa = Porotherm Dryfix

Brak wilgoci. Ściana w technologii Porotherm Dryfix w odróżnieniu od technologii tradycyjnej jest zupełnie pozbawiona wody.

 • Bez pleśni i grzybów – zmniejszenie do minimum ryzyka wystąpienia pleśni i grzybów wywołujących alergie
 • Brak mokrej zaprawy – skuteczniejsze utrzymanie porządku na placu budowy dzięki wyeliminowaniu mokrej zaprawy i betoniarki

Oszczędność czasu. Twoja budowa pójdzie gładko i bez problemów. Z pomocą Porotherm Dryfix szybciej wprowadzisz się do swojego wymarzonego domu

 • Czas murowania krótszy– murowanie nawet 2 razy szybsze niż przy użyciu zaprawy tradycyjnej
 • Murowanie przy temperaturze do -5˚C – wydłużony sezon budowlany dzięki możliwości murowania również zimą
 • Wytrzymałość – pełna wytrzymałość ściany po 24 godzinach, pozwala szybciej układać stropy i kontynuować kolejne etapy budowy Oszczędność pieniędzy. Porotherm Dryfix nie wymaga kupowania piasku, zaprawy tradycyjnej i zużycia setek litrów wody.

Oszczędność pięniedzy. Porotherm Dryfix nie wymaga kupowania piasku, zaprawy tradycyjnej i zużycia setek litrów wody.

 • Nie wymaga wody i prądu, co znacznie obniża rachunki
 • Brak dodatkowych kosztów energii, związanych z osuszaniem murów
 • 2 razy szybsze murowanie to niższy koszt robocizny
 • Zaprawa bezpłatnie dodawana do pustaków Porotherm Dryfix

Kompleksowość. Olbrzymią zaletą technologii Porotherm Dryfix jest jej kompleksowość i komplementarność. Szeroki asortyment pustaków ceramicznych Porotherm Dryfix pozwala na wybudowanie każdego typu i grubości ściany. Rozwiązanie to jest również kompatybilne z pozostałymi elementami systemu Porotherm w tym systemami nadproży i stropów.

Wsparcie producenta. Każda osoba budująca w systemie Porotherm Dryfix może liczyć na profesjonalne szkolenie prowadzone przez eksperta Wienerberger oraz wsparcie techniczne w dalszych etapach budowy.

Gwarancja jakości. Jakość i trwałość technologii Porotherm Dryfix potwierdzają niezależne badania i certyfikaty:

 • Aprobata techniczna Instytutu Techniki Budowlanej, potwierdzająca parametry zaprawy Porotherm Dryfix
 • Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny, badającego produkt pod kątem bezpieczeństwa dla zdrowia mieszkańców
 • Złoty medal MTP na targach Budma 2010 – dla produktu wyróżniającego się najwyższym poziomem jakości i nowoczesnymi rozwiązaniami