Zmiany w projekcie domu – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Od jakiegoś czasu przeglądasz projekty domów, prawda? Nie możesz jednak znaleźć tego idealnego, bo zawsze znajdujesz coś, co można by w nim zmienić. Tylko, czy to będzie możliwe? Ten wpis pomoże Ci rozwiać wątpliwości.
Niektóre projekty pozwalają na dużą dowolność w aranżacji. Związane jest to z układem funkcjonalnym i konstrukcyjnym, które zaprojektowano w sposób elastyczny, dający możliwość wprowadzenia zmian i dopasowania domu do swoich oczekiwań. Jest to jednak dość skomplikowanie, dlatego w większości projektów istnieją pewne ograniczenia.
Które zmiany można wprowadzić w projekcie domu łatwo, a które będzie trzeba nanieść na etapie adaptacji, po uzgodnieniu z architektem i konstruktorem? Czy rzeczywiście niektóre elementy budynku można modyfikować na etapie budowy?
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Wygląd budynku – elewacje
Czy mogę zmienić lokalizację okien i drzwi oraz ich ilość? Czy mogę zmienić okna na drewniane?
Tak, okna i drzwi w projekcie domu można przesuwać, można też z nich zrezygnować lub dodawać nowe. Można też dowolnie zmieniać materiały okien i drzwi.
Chciałbym mieć wyższe okno w sypialni i szersze okno w salonie, przesuwne. Czy mogę zmienić wymiary okien?
Tak, wymiary okien można modyfikować, np. zmienić wysokość okna w sypialni na tarasowe, od podłogi do sufitu. Można też poszerzać okna, a także zmieniać sposób ich otwierania, np. z otwieranych na przesuwne i odwrotnie. W przypadku znacznego poszerzenia otworu, wymaga to zmiany w konstrukcji nadproża, czyli żelbetowej belki, która podtrzymuje ścianę ponad otworem okiennym lub drzwiowym.
W projekcie domu, który mi się podoba, są elementy drewniane i kamienne. Czy mogę je zamienić na tynk?
Tak, materiały elewacyjne, które widać na wizualizacjach to tylko propozycja, można je dowolnie modyfikować.
Warto pamiętać, że są dwa typy materiałów elewacyjnych – klejone do styropianu i montowane na ruszcie, które stosuje się przy ocieplaniu elewacji wełną.
Materiały, konstrukcja budynku i instalacje
W projekcie domu są ściany z pustaków ceramicznych. Czy mogę zmienić materiał ścian na beton komórkowy?
Tak, w projekcie można zmienić technologię ścian. Warto taką zmianę omówić z projektantem – w niektórych przypadkach zmiany będą wymagały szczegóły konstrukcyjne, np. sposób oparcia stropu na ścianach, a także parametry związane z izolacyjnością cieplną i charakterystyką energetyczną budynku. W takiej sytuacji potrzebne będą dodatkowe rysunki. Taka zmiana może również zostać dokonana na budowie, za zgodą kierownika budowy i projektanta adaptującego oraz autora projektu gotowego.
Czy mogę zmienić konstrukcję domu z murowanej na drewnianą, szkieletową?
Zmiana konstrukcji z drewnianej na szkieletową jest bardzo skomplikowana. Należy zaprojektować od początku wszystkie elementy konstrukcyjne budynku. Jest to możliwe, ale bardzo pracochłonne i efekt końcowy może być nieco inny od oryginału.
Czy można zmienić technologię stropu w projekcie – zamiast monolitycznego na strop Teriva?
Tak, w projekcie domu można zmienić technologię stropu. Można to zrobić podczas budowy, po uzgodnieniu z kierownikiem i przygotowaniu odpowiednich rysunków i obliczeń przez konstruktora. Zmiana technologii stropu to dość duża zmiana – może się okazać, że trzeba będzie doprojektować dodatkowe słupy i podpory. Różne typy stropów mają różne grubości, co oznacza, że zmieni się także wysokość pomieszczeń, a także schody – możliwe, że trzeba będzie je przeprojektować.
Strop to element konstrukcyjny dedykowany określonemu planowi domu – jeśli chcielibyśmy np. poszerzyć budynek lub dodać wykusz, zmian będzie wymagał również strop, niezależnie od technologii.
A co ze zmianą stropu Teriva lub monolitycznego na strop drewniany i wiązary dachowe zamiast więźby?
Jest to możliwe w sytuacji, gdy mamy projekt domu parterowego. Jeśli chcemy, aby nad budynkiem parterowym zamiast tradycyjnej więźby i stropu znalazły się prefabrykowane wiązary, musimy uzgodnić taką zmianę z projektantem adaptującym i firmą wykonawczą, która zajmuje się projektowaniem i produkcją wiązarów dachowych. Przy zastosowaniu wiązarowej konstrukcji dachu, nie będzie możliwości użytkowania poddasza. Warto o tym pamiętać, gdy rozważamy zagospodarowanie poddasza w przyszłości w domu parterowym.
Chciałbym zmienić sposób ogrzewania domu – z gazowego na paliwo stałe. W jaki sposób mogę to zrobić?
Taką zmianę najlepiej wykonać na etapie adaptacji. Wówczas zostanie naniesiona w projekcie i nie będzie trzeba projektować przyłącza gazowego, które byłoby potrzebne przy ogrzewaniu na gaz. Trzeba pamiętać, że w projekcie musi znaleźć się pomieszczenie kotłowni o odpowiednich wymiarach, gdzie znajdzie się miejsce na skład opału oraz odpowiedni do rodzaju pieca komin.
A gdybym zdecydował się na pompę ciepła?
Taka zmiana również jest możliwa. Ważne, aby taki sposób ogrzewania budynku uwzględnić już podczas przygotowywania dokumentacji do pozwolenia na budowę. Potrzebny będzie projekt przyłącza energetycznego uwzględniający dodatkową moc na ogrzewanie pompą ciepła.
Bryła budynku i układ funkcjonalny
Chciałbym mieć więcej miejsca na poddaszu. Czy mogę zmienić wysokość ścianki kolankowej w budynku?
Tak, w projekcie można podnieść ściankę kolankową. Warto pamiętać, że do 2% wysokości budynku taka zmiana może być dokonana na budowie, za zgodą kierownika budowy i projektanta. Powyżej tej wartości potrzebne będą dodatkowe rysunki do projektu domu.
Trzeba również wiedzieć, że podniesienie ścianki kolankowej zmieni wygląd budynku – zmienią się jego proporcje i może on wyglądać inaczej niż na wizualizacjach.
Czy budynek można poszerzyć o 1m?
Oczywiście, zależnie od układu konstrukcyjnego i kształtu dachu taka zmiana jest mniej lub bardziej skomplikowana. Zależy to od kilku czynników: rodzaju dachu i jego konstrukcji, rodzaju stropu i rozpiętości elementów konstrukcyjnych budynku. Jeśli dach jest kopetrowy lub wielospadowy, taka zmiana będzie dość trudna i może nieść za sobą dodatkowe koszty. Podobnie ze stropem i innymi elementami konstrukcyjnymi – może się okazać, że będą wymagały dodatkowych wzmocnień, a zatem trzeba będzie przygotować odpowiednie obliczenia, wzrosną też koszty budowy.
Jak to jest ze ściankami działowymi? Które można przesuwać w projekcie domu złożonym do pozwolenia, a które np. na budowie?
Ścianki działowe to cienkie ściany, które możemy zobaczyć na rysunkach przedstawiających wnętrze domu. Zazwyczaj nie mają funkcji konstrukcyjnej, dlatego można zmieniać ich układ, kiedy chcemy powiększyć lub zmniejszyć któreś z pomieszczeń. Kuchnia, łazienka, kotłownia i spiżarnia wymagają wentylacji i kominów, a więc zmiana lokalizacji tych pomieszczeń wiąże się z przeniesieniem kominów. Jest to już poważna zmiana – kominy nanosimy na rysunku fundamentów, ich rozmieszczenie ma też wpływ na pomieszczenia na poddaszu lub piętrze, a także na układ więźby dachu.
Jeśli chcemy nieznacznie zmienić rozmieszczenie ścianek działowych, to można takiej zmiany dokonać na budowie i “na żywo” sprawdzić, jakiej wielkości będą pomieszczenia. Kiedy ingerencja dotyczyć będzie pomieszczeń, gdzie musi być wentylacja, warto zastanowić się nad tym przed złożeniem dokumentacji do pozwolenia na budowę, aby właściwie rozplanować wszystkie elementy budynku.
Aby zmienić układ ścianek działowych na poddaszu lub piętrze, należy najpierw sprawdzić, w jaki sposób powiązane są one ze stropem i ewentualnie zmodyfikować wzmocnienia w stropie pod ścianki. Prostszym rozwiązaniem są po prostu ścianki gipsowo-kartonowe, które można sytuować dowolnie, w każdym miejscu.
alt=”Nowe ścianki działowe” width=”800″ height=”573″ /> Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych można zastosować niemal wszędzie, wydzielając nadprogramowe pomieszczenia, np. dodatkową garderobę w sypialni.[/caption]
W projekcie, który mi się podoba kąt nachylenia dachu wynosi 20 stopni. Okazało się, że na mojej działce mogę mieć minimum 25 stopni. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?
Zmiana kąta nachylenia dachu jest możliwa, ale trzeba pamiętać, że to dość istotna modyfikacja struktury budynku. Przy zmianie kąta nachylenia zmienia się też kubatura budynku. Ma to wpływ na wszystkie wymiary, a także obliczenia i parametry związane z ogrzewaniem. Najlepiej uzgodnić taką zmianę już podczas adaptacji projektu, lub znaleźć taki projekt domu, który spełnia wymogi Warunków Zabudowy lub Wypisu z Planu Miejscowego w kwestii kąta nachylenia dachu.
Rozważam piwnicę w projekcie, który jej nie ma. Czy to dobry pomysł?
Oczywiście – można. Do większości projektów można doprojektować piwnicę, ale są to dodatkowe koszty. Potrzebne będą dodatkowe rysunki i obliczenia, a także zmiany w projektach instalacji. Jeśli chcielibyśmy mieć piwnicę pod garażem, to warto wiedzieć, że strop, na którym będzie parkował samochód, który sporo waży, musi być odpowiednio zazbrojony, a w związku z tym dość drogi w realizacji.
Jeśli nie jesteś pewien, czy zmiany, które planujesz można zrealizować, skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy i doradzimy.